Vi firade lite tidig alla hjärtans dag på fredagen. Vi åkte till Bruntegården i Rättvik.
Där fick vi först små minilimpor, minisurdegsbröd och knäcke. Det var verkligen supergott!
Sedan följde skrei med en gurksås och broccolipuré. Rätten var väldigt väl balanserad och mycket god. Den får fem av fem möjliga. Jag drack vatten till förrätten.
Rätten som följde var som en risotto fast gjord på korngryn, confiterat ägg, tryffel. Rätten såg inte så tilltalande ut. Min man och jag smakade och tittade på varandra. Det var en rätt som växte lite i munnen. Det var lite för mycket grötkänsla för mig. Det är nog första gången jag känner mig tveksam om en rätt som den här passar i en sån här meny. Det är verkligen friskt vågat.
På det följde en fjällko med palsternackspuré och bakad rotselleri. Det smakade mycket bra. Purén var mild och god. Köttet välkryddat. Rätten hade en mycket god smak. Jag blev rekommenderad ett rött vin till maten, det var ett mycket gott och kraftigt vin. Det blev väldigt bra till maten.
Desserten bestod av en chokladpannacotta och kokosglass på en brownie. Chokladpannacottan var mycket krämig och god. Jag själv är inte så förtjust i kokosglass men i kombination så blev det gott. Sedan tycker jag att en brownie är en kladdig, krämig kaka men den här biten var snustorr, i kombination med alla kaksmulor så blev desserten lite torr för mig.
Vi hade en mycket mysig och trevlig kväll på Bruntegården, i Rättvik. Det var god mat och bra service så jag kan rekommendera ett besök där.
Kommentera